on Jan 8, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Barkas |
| Model Name | B 1000 HP Truck \u0026 hoops |
| Year | 1980 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Stake body and tarpaulin |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 34 kW (46 PS) |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 992 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 2,350 kg |
| Cab Type | Double Cabin |
| Vehicle Width | 1,760 mm |
| Vehicle Height | 2,300 mm |
| Number of Seats | 2 |
| Description |
|---|
| The vehicle is a classic car. 2 previous owners. Decommissioning took place in 2004. Dannach reconstruction and maintenance of the vehicle. Easy Gebrauchsspuhren are still available. Vehicle papers are available. New parts include: clutch, fuel pump, brake pads, brake cylinders, mirrors. As an addition there is a hitch, and a second set of wheels. The vehicle is in a good condition and is looking for a new owner who shares the passion for this vehicle. It is ready to run and jump without problems, but a possible collection should still be on long distance with a trailer. If you are interested please. |