on Jan 17, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Barthau |
| Model Name | CT 1801 |
| Year | 2011 |
| Category | Trailer / Box |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 1,800 kg |
| Vehicle Axles | 1 |
| Vehicle Width | 2,070 mm |
| Vehicle Height | 2,620 mm |
| Loading Space Length | 3,010 mm |
| Loading Capacity | 1,560 mm |
| Lifting Height | 2,050 mm |
| Permissible Load Capacity (kg) | 1,100 kg |
| Description |
|---|
| TopZurr24 li> the innovative frame system of BARTHAU. No load on the sidewalls - direct discharge of lashing forces into the frame. The fittings are recessed mounted cam-full utilization of the entire cargo area. Li> trunk-trailer with plywood construction, white-coated fiberglass. Li> build around it glued with anodized aluminum profiles. li> Two rear Flgeltren duty aluminum hinges securely sealed and bound with rubber sealing profile. li> Totally screwed, torsion-resistant special alloy Aluminiumrahmenaus highly compressed and anodized. Additional stability margins by massive Querunterzge. Li> Closed Continuous soil surface to a piece of weather-resistant and slip resistant multiplex screen printing plate. Soil from the bottom and top trimmed with aluminum frame, no open edges. Li> console adapter and corner reinforcements forwards you inplexausfhrung, li> galvanized sheet metal and plastic-coated blue also. li> shock absorber 100 Km / h approval. li> Large 185R14 tires li> ul> |