on Mar 15,2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Citroen |
| Model Name | Citroën Berlingo L1 1.6eHDi FAP S \u0026 S 90 B 26% on RRP Niv |
| Year | 2012 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Box-type delivery van |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 66 kW (90 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 1560 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 1,990 kg |
| Vehicle Width | 1,810 mm |
| Vehicle Height | 1,862 mm |
| Loading Space Length | 1,800 mm |
| Emission Class | Euro5 |
| Number of Seats | 3 |