on Dec 6,2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Citroen |
| Model Name | Citroën Jumpy |
| Year | 2000 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Box-type delivery van - high |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 80 kW (109 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 1997 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 2,460 kg |
| Loading Space Length | 2,400 mm |
| Loading Capacity | 1,550 mm |
| Lifting Height | 1,250 mm |
| Europallet Storage Spaces | 2 |
| Emission Class | Euro3 |
| Number of Seats | 3 |