on Feb 22, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Ford |
| Model Name | Transit / 2.4TD/4.2m Maxi Pritsche/1.Hand! |
| Year | 2002 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Stake body |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 92 kW (125 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 2402 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 3,500 kg |
| Vehicle Width | 2,200 mm |
| Loading Space Length | 4,200 mm |
| Loading Capacity | 2,200 mm |
| Emission Class | Euro3 |
| Number of Seats | 3 |