on Feb 8, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Iveco |
| Model Name | Euro Cargo ML120E25 platform with loading tailgate |
| Year | 2011 |
| Category | Truck over 7.5t / Stake body and tarpaulin |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 185 kW (252 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 5880 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 11,990 kg |
| Vehicle Axles | 2 |
| Vehicle Width | 2,550 mm |
| Vehicle Height | 3,650 mm |
| Loading Space Length | 7,050 mm |
| Loading Capacity | 2,490 mm |
| Lifting Height | 2,380 mm |
| Climatisation | A/C (man.) |
| Emission Class | Euro5 |