on Jan 7, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kotschenreuther |
| Model Name | TWB 218 jumbo tandem trailer * BDF * 7.80 m * |
| Year | 2000 |
| Category | Trailer / Stake body and tarpaulin |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 18,000 kg |
| Vehicle Axles | 2 |
| Vehicle Width | 2,500 mm |
| Vehicle Height | 4,000 mm |
| Permissible Load Capacity (kg) | 14,600 kg |
| Description |
|---|
| Kotschenreuther trailer b> Jumbo tandem trailer li> perm Total weight 18.000 kg li> perm 235/75R17 14.6 thousand kg payload li> Curb weight 3400 kg li> tires, 5 li> BPW axles li> internal dimensions 7.80 m × 2 , 48m x 3,05 m li> curtainsider / Dropside li> steel roof li> Portaltren li> German vehicle from 1 Hand li> ul> |