on Jan 12, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | MAN |
| Model Name | DF 26 240 6x4 fire extinguishing arm LA 300 ULF |
| Year | 1979 |
| Category | Truck over 7.5t / Concrete Pump |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 177 kW (241 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 11334 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 22,000 kg |
| Vehicle Axles | 3 |
| Cab Type | Local traffic |
| Wheel Formula | 6x4 |
| Vehicle Width | 2,500 mm |
| Vehicle Height | 4,050 mm |
| Hydraulic Installation | Other |
| Description |
|---|
| Bachert LA extinguishing arm 300, 2x PTO (pump oil pump + Delete), longitudinal + transverse Dif. locks, blue lights, siren, 6-speed manual gearbox, 2-seater, tachograph, skylight, Rckwandfenster, 2000 liter stainless steel tank fire, 4x Side. Absttzung, Meiller MK 150 Crane with adjustable flap and adjustable monitor, remote control, 202 hours p> |