on Jan 12, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | MAN |
| Model Name | TGA 33.480 |
| Year | 2006 |
| Category | Truck over 7.5t / Timber carrier |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 350 kW (476 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 12500 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 33,000 kg |
| Vehicle Axles | 3 |
| Cab Type | Long distance traffic |
| Wheel Formula | 6x6 |
| Loading Space Length | 6,000 mm |
| Climatisation | A/C (man.) |
| Hydraulic Installation | Other |
| Emission Class | Euro3 |
| Description |
|---|
New gearbox and clutch, Wasserkhler new tires 80%, Penz 10 000 HL Crane, Load length 9.75 m, chrome bodies ..... Leather seats! P> |