on Nov 16,2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Mercedes-Benz |
| Model Name | Sprinter 209 CDI platform DoKa |
| Year | 2007 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Stake body |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 65 kW (88 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 2148 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 3,000 kg |
| Loading Space Length | 2,100 mm |
| Loading Capacity | 2,000 mm |
| Lifting Height | 400 mm |
| Emission Class | Euro4 |
| Number of Seats | 6 |
| Description |
|---|
car number. 72249G0057 li> This vehicle erfllt the Manufacturer Quality Seal: Mercedes-TGC li> ul> Security b> Airbag li> ul> Comfort b> Electric Mirrors li> Tinted glass li> ul> Media b> radio sound 5 li> ul> technology b> traction control li> Number of speeds: 6 li> ul> Interior b> tray (s) li> Armrest (s) li> ul> Others b> firsthand li> payload 1125 kg li> perm Ges.gewicht 3000 kg li> cargo space dimensions (length x width x height) 2.100x2.000x400 li> 2-axis li> Used li > stabilization VA li> two-stage rear springs li> Rckwandfenster li> ASSYST service computer li> Flatbed with aluminum side walls li> ul> changes, prior sales and errors excepted! b> P> |