on Feb 20, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Mercedes-Benz |
| Model Name | Sprinter 416 CDI platform |
| Year | 2004 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Stake body |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 115 kW (156 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Automatic transmission |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 4,600 kg |
| Loading Space Length | 3,550 mm |
| Loading Capacity | 2,100 mm |
| Lifting Height | 400 mm |
| Climatisation | A/C (man.) |
| Emission Class | Euro3 |
| Number of Seats | 3 |
| Description |
|---|
car number. 82210G0504 li> This vehicle erfllt the Manufacturer Quality Seal: Mercedes-TGC li> ul> Security b> Airbag li> ul> Comfort b> Central locking with RC li> ul> Media b> CD Player li> ul> Others b> payload 2465 kg li> perm Ges.gewicht 4600 kg li> cargo space dimensions (length x width x height) 3.550x2.100x400 li> 2-axis li> Used li > stabilizers reinforced li> 12 V socket li> cab package li> eliminating parking lights li> Fuel Heater li> < li> Flatbed with aluminum side walls li> ul> changes, prior sales and errors excepted! b> P> |