on Jan 11, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Mercedes-Benz |
| Model Name | VARIO 613 D Double Cab Pick 3.06m |
| Year | 2006 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Stake body |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 95 kW (129 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 4249 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 5,990 kg |
| Cab Type | Double Cabin |
| Vehicle Width | 2,320 mm |
| Vehicle Height | 2,900 mm |
| Loading Space Length | 3,060 mm |
| Loading Capacity | 2,260 mm |
| Lifting Height | 400 mm |
| Emission Class | Euro4 |
| Number of Seats | 6 |