on Mar 10,2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Opel |
| Model Name | Lightning 1.9 t Feuerwerhauto |
| Year | 1962 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Box-type delivery van |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 51 kW (69 PS) |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 2605 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 4,200 kg |
| Cab Type | Double Cabin |
| Vehicle Width | 2,000 mm |
| Vehicle Height | 2,530 mm |
| Number of Seats | 9 |