on Jan 11, 2012
| Model ID |
|---|
| Model Name | Pietsch K1500 Tipper + front and rear hydraulic + |
| Year | 1999 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Sweeping machine |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 56 kW (76 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Cubic Capacity | 1896 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 4,000 kg |
| Loading Space Length | 1,900 mm |
| Loading Capacity | 1,230 mm |
| Lifting Height | 350 mm |
| Number of Seats | 2 |