on Jan 1, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Peugeot |
| Model Name | Bipper van Avantage 1.3 l HDI FAP75 |
| Year | 2011 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Box-type delivery van |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 55 kW (75 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 1248 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 1,750 kg |
| Vehicle Width | 2,019 mm |
| Vehicle Height | 1,721 mm |
| Emission Class | Euro5 |
| Number of Seats | 2 |