on Feb 3, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Peugeot |
| Model Name | Boxer Möbelkoffer, air. |
| Year | 2009 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Box |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 88 kW (120 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 3,500 kg |
| Loading Space Length | 4,200 mm |
| Loading Capacity | 2,100 mm |
| Lifting Height | 2,300 mm |
| Shipping Volume | 20 m³ |
| Climatisation | A/C (man.) |
| Emission Class | Euro4 |
| Number of Seats | 3 |