on Jan 7, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Peugeot |
| Model Name | NEW Boxer 35L2 with TZ / auxiliary air spring / AIR |
| Year | 2011 |
| Category | Van or truck up to 7.5t / Tipper |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 88 kW (120 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Engine Cubic Capacity | 2198 cm³ |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 3,500 kg |
| Loading Space Length | 3,080 mm |
| Loading Capacity | 2,020 mm |
| Climatisation | A/C (man.) |
| Emission Class | Euro4 |
| Number of Seats | 3 |