on Jan 25, 2012
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Renault |
| Model Name | Premium 220 DCi Engine Manual Gearbox 4x2R demag |
| Year | 2002 |
| Category | Truck over 7.5t / Box |
| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Engine Power | 116 kW (158 PS) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Manual gearbox |
| Permissible Gross Vehicle Weight(GVWR) | 18,000 kg |
| Vehicle Axles | 2 |
| Wheel Formula | 4x2 |
| Loading Space Length | 8,200 mm |
| Loading Capacity | 2,450 mm |
| Lifting Height | 2,400 mm |
| Emission Class | Euro3 |